4 lutego 2019

#165 Zapowiedzi wydawnicze na luty 2019


Nigdy nie robiłam zapowiedzi wydawniczych, ale od tego roku się to zmieni. Sami zresztą na Instagramie Bohatera Fikcyjnego zagłosowaliście za tym, żeby się pojawiały, więc mam nadzieję, że okażą się dla Was przydatne. Dzisiaj mam dla Was 19 tytułów, które mnie zainteresowały i które ukażą się w tym miesiącu. Strzeżcie się 13 lutego, tego dnia bowiem wychodzi bardzo dużo książek, a większość z nich jest naprawdę interesująca. Zobaczcie sami!


Kolejność, wedle Waszej woli, jest ustalona według dat premier, a w obrębie tych konkretnych dni także według gatunków. Jeśli macie jakieś sugestie, co zrobić, by było bardziej czytelnie i funkcjonalnie - chętnie je przyjmę w komentarzach. :)

6 lutego


Tytuł i autor: Stracony list, Jillian Cantor
Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 6.02.2019
Opis: To powieść wykorzystująca motyw podwójnej płaszczyzny czasowej. Akcja rozgrywa się w 1938 roku w Austrii, ale także w 1989 roku w Los Angeles. Będzie to historia o miłości w trudnych, wojennych czasach. W 1989 roku Katie oddaje do wyceny kolekcję znaczków swojego ojca, którego właśnie umieściła w domu opieki, a filatelista, Benjamin, odkrywa rzadki austriacki znaczek z czasów drugiej wojny światowej naklejony na kopertę z listem miłosnym. I tak natrafiają na opowieść o tragicznej miłości Kristoffa i Eleny. 
Bardzo lubię ten motyw, lubię też opowieści o miłości w wojennych czasach, więc mam nadzieję na piękną, wyciskającą z oczu łzy historię. Książka wydaje się naprawdę warta uwagi także dlatego, że na Goodreads może poszczycić się wysoką średnią: aż 4,19 z ponad 4 tysięcy ocen.

7 lutego

Tytuł i autor: Jak powstał język. Historia największego wynalazku ludzkości, Daniel L. Everett
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data premiery: 7.02.2019
Opis: Ta książka przedstawia historię języka, wliczając ustalenia i odkrycia kilku różnych dziedzin nauki: od archeologii i antropologii po neuronaukę. Autor prowadził badania na ten temat przez kilkadziesiąt lat, między innymi w amazońskich lasach deszczowych. Interdyscyplinarne podejście do tematu powinno pozwolić na podejście do niego w kompleksowy sposób, pokazać różne uwarunkowania, które przyczyniły się do wytworzenia języka.
Mam jakąś tam wiedzę ze studiów na temat języka, ale moja wiedza sięga kilka tysięcy lat przed naszą erą, do początków języka praindoeuropejskiego. Skąd wziął się język, kiedy, gdzie i dlaczego, tego już nie wiem, więc bardzo chętnie sięgnę po tę książkę.

13 lutego
czyli dzień, w którym nasze portfele będą płakać najbardziej

Kryminał/thriller/sensacja

Tytuł i autor: Bezbronne, Taylor Adams
Wydawnictwo: Otwarte
Data premiery: 13.02.2019
Opis: Co może być gorszego od śnieżycy na odludziu? Właśnie w takiej sytuacji znalazła się Darby, która wracała z uczelni do domu. Burza śnieżna uniemożliwiła jej to, przez co dziewczyna musi spędzić noc na postoju przy autostradzie razem z czwórką obcych osób. Ale przypadkiem odkrywa coś strasznego. W jednym z aut zamknięta jest dziewczynka. I wszystko wskazuje na porwanie. 
Zamknięta przestrzeń, mroźna sceneria, brak drogi ucieczki i sytuacja ekstremalna. Ciekawi mnie, jak zachowa się główna bohaterka i czy zdoła uratować uwięzione dziecko. Tutaj znowu zachęca dobra średnia na Goodreads: 4,16 z ponad 15 tysięcy ocen. To musi być coś dobrego.

Tytuł i autor: Nigdy cię nie opuszczę, J.L. Butler
Wydawnictwo: Edipresse
Data premiery: 13.02.2019
Opis: Francine odnosi sukcesy jako prawniczka i potrzebuje jednej prestiżowej sprawy, aby zostać awansowana na królewskiego adwokata. Podejmuje sprawę rozwodową Martina Joya, ale dość szybko zaczyna między nimi iskrzyć. Prawniczka i jej klient wdają się w romans. Rozwód ma pójść jak z płatka, ale nie dochodzi do niego. Żona Martina, Donna, znika, a głównym podejrzanym zostaje jej mąż. Francine jest teraz prawniczką Martina, jego kochanką, a także... ostatnią osobą, która widziała Donnę żywą. 
Zapowiada się pełen napięcia thriller ocierający się o klimaty prawnicze. Sytuacja Francine jest nieciekawa i chyba będzie podkręcać całą tę sprawę. Może być naprawdę nieźle!

Tytuł i autor: Tylko niewinni, Rachel Abbott
Wydawnictwo: Filia
Data premiery: 13.02.2019
Opis: Mam coś z perfekcjonisty i nie cierpię zaczynać serii od środka, nawet jeśli można i nawet jeśli wydawnictwo decyduje się wydawać cykl nie po kolei. Tak było w przypadku książek Rachel Abbott z cyklu z Tomem Douglasem. Aktualnie dostępnych w Polsce jest 6 tomów (nie licząc tego właśnie) i jedna połówka, ale dopiero 13 lutego wychodzi tom pierwszy. I w końcu będę mogła zapoznać się z twórczością tej już znanej u nas autorki. 
Tom Douglas ma do czynienia ze sprawą morderstwa. Ofiara pomagała przemycanym z Europy Środkowej prostytutkom. Wszystko wskazuje na to, że zabójcą jest kobieta. Dodatkowo w tym samym czasie znika jedna z prostytutek. Obie sprawy najprawdopodobniej mają ze sobą związek. Tom Douglas będzie musiał wybierać, czy ukarać winnego, czy uchronić niewinnych.

Tytuł i autor: Cymanowski Młyn, Magdalena Witkiewicz, Stefan Darda
Wydawnictwo: Filia
Data premiery: 13.02.2019
Opis: Monika i Maciej, małżeństwo w kryzysie, wyjeżdżają na urlop ostatniej szansy. Początkowo udziela im się romantyczna atmosfera, z czasem jednak demony przeszłości wychodzą na powierzchnię. Łukasz, syn właściciela pensjonatu Cymanowski Młyn, do złudzenia przypomina byłego narzeczonego Moniki. Wyjazd przybiera nieoczekiwany obrót, na jaw wychodzą skrywane głęboko tajemnice i wspomnienia o dawnych, krwawych zbrodniach.  
Zwróciłam na tę książkę uwagę właściwie tylko dlatego, że napisał ją dość niecodzienny duet. Magdalena Witkiewicz to chętnie czytana i mająca szerokie grono fanów autorka powieści obyczajowych, raczej tych kobiecych, natomiast Stefan Darda to pisarz powieści grozy. Naprawdę nie mam zielonego pojęcia, co może z tego wyjść, natomiast jestem niesamowicie zaintrygowana.

Tytuł i autor: Ghostwriter, Alessandra Torre
Wydawnictwo: Kobiece
Data premiery: 13.02.2019
Opis: Opowieść o uznanej, chętnie czytanej pisarce, która zdobyła wszystko, ale skrywa pewną tajemnicę... Helena Ross dowiaduje się, że pozostało jej kilka miesięcy życia. Chce rozliczyć się z przeszłością, z tym, co wydarzyło się cztery lata wcześniej, i w tym celu decyduje się na napisanie kolejnej, ostatniej już książki. Potrzebuje jednak kogoś, kto spisze jej opowieść. Wybór pada na jej największą konkurentkę.
Średnia na Goodreads imponująca: 4,24 na prawie 10 tysięcy ocen. Sama fabuła brzmi jak dla mnie dość zwyczajnie, natomiast dobre opinie są niezwykle zachęcające. Ciekawe, co takiego ukrywa Helena Ross...

Tytuł i autor: Okrutnie pragnienie, Araminta Hall
Wydawnictwo: W.A.B.
Data premiery: 13.02.2019
Opis: Mike i Verity byli parą przez kilka lat. Dla pochodzącego z patologicznej rodziny i mającego trudne dzieciństwo Mike'a dziewczyna taka jak Verity, mądra, błyskotliwa, piękna i mająca zamożnych rodziców, była jak wybawienie i skierowanie na dobrą drogę. Para miała swoją grę, która nazywała się Pragnę i podkręcała temperaturę w ich związku. Chodzili do klubów i kiedy do pozornie osamotnionej Verity zagadywał jakiś mężczyzna, do akcji wkraczał Mike, ratując swoją dziewczynę. Zwieńczeniem był zawsze namiętny seks. Jednak kiedy Mike wyjechał na dwa lata do USA, ich związek się rozpadł. Po powrocie do domu otrzymał zaproszenie na ślub Verity - a to jest jak zaproszenie do gry w Pragnę na zupełnie nowym, wyższym poziomie. 
Obsesyjna miłość, podkręcająca napięcie gra, a w końcu zbrodnia. To jedyna z tego zestawienia książka, którą czytałam i z czystym sercem mogę Wam ją polecić. Jest na co czekać! To klimat taki jak w Zaginionej dziewczynie Gillian Flynn z domieszką Dziewczyny w walizce Raphaela Montesa. Zdecydowanie warto!


Literatura faktu

Tytuł i autor: W czepku urodzone. O niewidzialnych bohaterkach szpitalnych korytarzy, Weronika Nawara
Wydawnictwo: Otwarte
Data premiery: 13.02.2019
Opis: Jedna z trzech książek o pracy pielęgniarek, które wychodzi tego dnia. W przypadku publikacji Otwartego jest to opowieść z pierwszej ręki, ponieważ jej autorka, Weronika Nawara, sama jest pielęgniarką. Prowadzi też blog (W czepku urodzona), na którym, jak sama pisze, odczarowuje ten zawód. Weronika pojawiła się też niedawno na kanale 7 metrów pod ziemią. Obejrzałam ten odcinek i chęć przeczytania jej książki jeszcze bardziej wzrosła, tak więc bez wątpienia sięgnę po nią, kiedy już się pojawi.

Tytuł i autor: Wyznania przedsiębiorcy pogrzebowego, Caleb Wilde
Wydawnictwo: Znak
Data premiery: 13.02.2019
Opis: Uwielbiam ten trend, który trwa od jakiegoś już czasu - trend przedstawiania różnych zawodów, będących zawsze trochę w cieniu, trochę tematem tabu. Obecnych, ale zawsze gdzieś obok. Tym razem Znak wydaje książkę przedsiębiorcy pogrzebowego z dziada pradziada - autor tej publikacji jest już dziewiątym pokoleniem w jego rodzinie, które para się takim zawodem. To z pewnością jedno z tych zajęć, które owiane jest taką otoczką tajemniczości z jednej strony, ale z drugiej wzbudzające ciekawość. Mimo że śmierć jest zwykle dla nas niewygodnym tematem, zapewne każdy z nas będzie musiał się kiedyś z takim przedsiębiorcą pogrzebowym zetknąć.


Tytuł i autor: Pielęgniarki. Sceny ze szpitalnego życia, Christie Watson
Wydawnictwo: Marginesy
Data premiery: 13.02.2019
Opis: Kolejna z publikacji pielęgniarskich, tym razem autorstwa Brytyjki, która przepracowała dwadzieścia lat jako pielęgniarka dziecięca. Myślę, że ciekawym doświadczeniem może być przeczytanie najpierw książki o pracy polskich pielęgniarek, a potem skonfrontowanie tego obrazu z pracą pielęgniarek w innym kraju, w tym przypadku w Wielkiej Brytanii. Jestem ciekawa, co z tego wyniknie, czy ten obraz będzie się pokrywał, czy będą jednak jakieś różnice i zmiany, na lepsze lub na gorsze.Tytuł i autor: Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia, Marianna Fijewska
Wydawnictwo: W.A.B.
Data premiery: 13.02.2019
Opis: I trzecia z pielęgniarskich klimatów. Nie jestem pewna, bo brakuje takiej informacji, natomiast wydaje mi się, że tę książkę napisała osoba z zewnątrz, tzn. niewykonująca tego zawodu, która porozmawiała po prostu z różnymi pielęgniarkami. Myślę więc, że wszystkie trzy, ta i dwie poprzednie, które wymieniłam, będą się wzajemnie doskonale uzupełniać. 
Literatura młodzieżowa

Tytuł i autor: Bomba, Joelle Charbonneau
Wydawnictwo: W.A.B.
Data premiery: 13.02.2019
Opis: Bomba to opowieść o szóstce uczniów, którzy znajdują się w szkole, kiedy wybucha bomba. Są zupełnie różni, ale muszą połączyć siły, aby przetrwać tę sytuację i wyjść z niej cało. Sprawa jednak komplikuje się, gdy okazuje się, że to jedno z nich podłożyło bombę.
Mam nadzieję, że to będzie jedna z tych historii dla młodzieży, która będzie nieść za sobą jakąś wartość. W zeszłym roku czytałam książkę o strzelaninie w szkole, Bomba wydaje się podobna pod względem problematyki i tematyki. Liczę, że tak będzie

Tytuł i autor: Drogi Evanie Hansenie, Val Emmich
Wydawnictwo: Otwarte
Data premiery: 13.02.2019
Opis: Głośno o tej książce już teraz za sprawą promocji wydawnictwa Otwartego, chociaż wcale się nie dziwię. Książka ma zadatki na coś dobrego i wartościowego dla młodzieży. Będzie to opowieść o Evanie, który zaczyna pisać do siebie listy za namową swojego terapeuty. Jeden list trafia w ręce szkolnego buntownika Connora, który niedługo potem popełnia samobójstwo, a znaleziony przy nim list sprawia, że wszyscy biorą Evana za jedynego przyjaciela Connora. Mimo że nawet się nie kumplowali. Samotny i nieśmiały wcześniej Evan nagle staje w centrum zainteresowania, kłamstwo zmienia jego życie. Ale będzie go to sporo kosztowało, Evan będzie musiał ponieść konsekwencje swojego postępowania i zmierzyć się ze swoimi problemami. Bardzo dobrze bowiem rozumie, dlaczego Connor popełnił samobójstwo.

27 lutego


Tytuł i autor: Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy, Sylwia Winnik
Wydawnictwo: Znak
Data premiery: 27.02.2019
Opis: Sporo jest opowieści o żołnierzach walczących na przykład w II wojnie światowej. A co wiemy o żołnierzach uczestniczących we współczesnych wojnach? To, że żyjemy w kraju, w którym panuje pokój, wcale nie oznacza, że nie ma rodzin, które każdego dnia drżą o swoich bliskich pełniących służbę w wojsku. Historie umieszczone w tej książce mają opowiadać o losach rodzin polskich żołnierzy - co czują żona, dzieci, rodzice osoby, która wyjeżdża na misję, jak wygląda życie pod jej nieobecność, jak wygląda, kiedy wraca. Trudny temat, ale z pewnością ważny.

Tytuł i autor: Dzieci Hitlera. Jak żyć z piętnem ojca nazisty, Gerald Posner
Wydawnictwo: Znak
Data premiery: 27.02.2019
Opis: Jedna z moich ulubionych serii wydawniczych to Prawdziwe historie ze Znaku. Pod koniec lutego pojawi się w niej kolejna książka. Będą to historie dzieci czołowych nazistów. Często było to tak, że w obozach posyłali tysiące ludzi do komór gazowych, a w domu byli kochającymi, czułymi ojcami. Taki dysonans jest jak dla mnie niewyobrażalny, ale tym bardziej właśnie intryguje. Była już kiedyś podobna książka, ale opowiadała o dzieciach dyktatorów z całego świata, tym razem chodzić będzie jedynie o dzieci nazistów.

Tytuł i autor: Ślepiec, Max Czornyj
Wydawnictwo: Filia
Data premiery: 27.02.2019
Opis: Kolejny stand alone Maxa Czornyja (jak na razie przynajmniej nie wiadomo nic o rozpoczęciu nowej serii). Zapowiada się jak to u Czornyja bardzo krwawo i brutalnie. Czytelnika czeka spotkanie, nomen omen, oko w oko z bestialskim mordercą, który upodobał sobie oczy swoich ofiar. Sam nazywa siebie Ślepcem. Sprawę prowadzi komisarz Liza Langer oraz młody profiler Orest Rembert. Razem będą stawiać czoło seryjnemu zabójcy.Tytuł i autor: Vox, Christina Dalcher
Wydawnictwo: Muza
Data premiery: 27.02.2019
Opis: Przyszłość, w której kobietom zamyka się usta - niemalże dosłownie. Mogą wypowiedzieć tylko 100 słów dziennie, wszystko skrupulatnie zlicza bransoletka, którą noszą na ręce. Przekroczenie limitu skutkuje ładunkiem elektrycznym wymierzonym w dłoń. Główną bohaterką będzie neurolingwistka Jean McClellan, która zostaje zatrudniona do badań nad wynalezieniem leku mającego przywrócić zdolność mowy bratu prezydenta, który uległ wypadkowi. Kobieta staje się pionkiem w grze ludzi przy władzy, mającej na celu wywołanie choroby likwidującej zdolność mówienia na większą skalę. 
Niesamowity pomysł pokazujący, że najbardziej włos na głowie jeży nie żaden najbardziej brutalny thriller, a dystopijna wizja przyszłości. Liczę na to, że będzie to inteligentna i przejmująca, a przede wszystkim ważna i głośna książka.

Tytuł i autor: Ukraiński gambit, Leszek Szerepka
Wydawnictwo: MG
Data premiery: 27.02.2019
Opis: Political fiction osadzone we współczesnej Ukrainie. Akcja rozgrywa się od listopada 2013 roku do lutego 2014 roku na kijowskim Majdanie Niezależności. Intryga odsłania kulisy gry, a stawką jest europejska przyszłość Ukrainy. Książka ma ukazać zróżnicowanie tego kraju, wewnętrzne podziały oraz przeszłość, która wpływa na teraźniejszość. Głównym bohaterem będzie student Stas Sycz, który trafi na Majdan przypadkiem. Będzie to dla niego pokoleniowe doświadczenie i szkoła życia.
Być może trochę ryzykowne jest umieszczanie akcji powieści w tak bliskiej i nadal wywołującej ogromne emocje przeszłości, trochę obawiam się, co z tego wyjdzie, natomiast moje zainteresowanie jest duże. Mam tylko nadzieję, że ta książka nie będzie zbytnio upolityczniona.

I to tyle. 19 tytułów, które wzbudziły moje zainteresowanie. A teraz pora na Was: stworzyłam dla Was ankietę z tymi tytułami, możecie zagłosować na te książki, które Was najbardziej zainteresowały i o których najchętniej przeczytalibyście na moim blogu. Możecie wybrać kilka książek, na które chcecie zagłosować. Wyniki będą wiążące: tytuł z największą ilością głosów zrecenzuję jak najszybciej (w zależności też od tego, kiedy książka ma premierę), reszta książek, która także uzyska sporo głosów, trafi na listę i będę mieć je ciągle na uwadze. :) Sonda otwarta jest od dzisiaj, tj. 4 lutego, do 18 lutego, zamyka się o godzinie 14:00. Wyniki będą stale widoczne. :) Liczę na Was!
(Małe wyjaśnienie: jest tutaj 18 powyższych tytułów, bo Okrutne pragnienie to książka ze współpracy z wydawnictwem, więc recenzja tak czy inaczej się pojawi :)).

10 komentarzy:

 1. Jak dobrze pójdzie przeczytam "Vox" po inne książki nie wiem czy sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Także się do tego przymierzam. :) Chociaż na LC oceny ma średnie...

   Usuń
 2. W sumie to żadna książka nie odpowiada mojemu typowo książek więc luty na szczęście będzie spokojny co do zakupów książkowych

  OdpowiedzUsuń
 3. W tym miesiącu przez sesję chyba nie zrobię zapowiedzi, tylko przeglądam sobie, co piszą inni, i na szczęście nic mnie specjalnie nie kusi. Ale teraz zainteresowałaś mnie dziećmi hitlerowców, muszę w końcu kupić sobie jakąś porządną książkę historyczną, bo moja wiedza historyczna w trzy lata po maturze zaczyna wracać do stanu nieokrzesania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie lubię takich kobył czysto o historii, tzn. nie czytałam, ale zawsze mnie to jakoś odrzuca. Wolę właśnie takie podejście jak tutaj, czyli konkretna tematyka, konkretne czasy, pewien wycinek, dużo bardziej to do mnie przemawia. Zresztą wolę czytać chyba o jednostkach na tle wydarzeń historycznych, a nie o konkretnych wydarzeniach historycznych. :D

   Usuń
 4. Ja czytam "Bezbronne" i jak na razie to całkiem dobre wrażenie robi ta powieść, zobaczymy co będzie dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "W czepku urodzone" i "Pielęgniarki" to moje must read!!

  isabelczyta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje też, no uwielbiam ten trend pisania o konkretnych zawodach, często będących jakby w cieniu. Świentie, że dużo takich książek się ostatnio ukazuje.

   Usuń