2 kwietnia 2019

#171 Zapowiedzi wydawnicze na kwiecień 2019



Wydawcy nie zwalniają i w kwietniu dostarczą nam kolejną porcję ciekawych, wartych uwagi tytułów. Portfele leżą i kwiczą, ale co zrobić? Możemy się temu tylko poddać... ;) Dzisiaj przedstawię Wam 13 moim zdaniem najciekawszych premier tego miesiąca. A wieczorem głosowanie na Instagramie na to, którą z tych książek zrecenzuję Wam na blogu, nie zapomnijcie wpaść! :)


Okładki pochodzą z lubimyczytac.pl.

2 kwietnia

Tytuł i autor: Zimowy żołnierz, Daniel Mason
Wydawnictwo: Rebis
Opis: To historia opowiadająca o młodym Lucjuszu Krzelewskim, pochodzącym z zamożnej polskiej rodziny i studiującym medycynę w Wiedniu. W roku 1914 wybucha wojna, a Lucjusz zaciąga się do wojska, aby zostać lekarzem. Ma nadzieję na to, że nauczy się fachu od starszych kolegów, tymczasem trafia do małej wioski w Karpatach, do urządzonego w kościele szpitala polowego, z którego uciekli wszyscy lekarze. Lucjusz uczy się tej profesji od siostry Margarety, z którą połączy go uczucie. Jednak ich związek zostanie brutalnie przerwany, gdy do szpitala w środku zimy trafi nowy pacjent, a Lucjusz, chcąc go ratować, popełni fatalny w skutkach błąd.
Co ciekawe, jest to książka autora pochodzącego z Ameryki, a jednak jej głównym bohaterem jest Polak, akcja również osadzona jest w Polsce (tzn. na jej terenach, bo wówczas Polski jeszcze nie było). Przyciąga mnie też do niej czas akcji, bo zazwyczaj czytamy o II wojnie światowej, a tutaj autor przybliży nam wydarzenia I wojny światowej. Mimo że romans wydaje się tutaj najsilniejszym wątkiem, jestem ciekawa, co z tego wyszło.

3 kwietnia

Horror

Tytuł i autor: Inkub, Artur Urbanowicz
Wydawnictwo: Vesper
Opis: W małej wiosce na Podlasiu, niedaleko Suwałk, w Jodoziorach, zostają odnalezione spopielałe zwłoki małżeństwa. Kiedy policja przyjeżdża na miejsce zdarzenia, dom się zawala. Okazuje się, że w tym miejscu dużo częściej niż gdziekolwiek indziej dochodzi do aktów przemocy, zabójstw, samobójstw i zaginięć. Miejscowi mówią też o nawiedzonym domu, dziwnych odgłosach i tajemniczym zielonym świetle. Zainteresowany tym miejscem policjant nieoczekiwanie popełnia samobójstwo. Okoliczności jego śmierci bada Vytautas Česnauskis, a wkrótce sam zaczyna interesować się Jodoziorami. Wychodzi na jaw, że podobne wydarzenia miały już miejsce wcześniej, w latach 70., kiedy w Jodoziorach zamieszkała kobieta, która ponoć parała się czarami...
Fenomenalna książka, przemyślana w każdym calu, doskonale napisana. Jej recenzję możecie już znaleźć na moim blogu, więc po prostu Was do niej odsyłam – Polowanie na suwalską czarownicę.


Literatura faktu i popularnonaukowa

Tytuł i autor: Polskie zamachy, Marcin Szymaniak
Wydawnictwo: Znak
Opis: Właściwie nie wiem, co powiedzieć o tej książce, bo jej tytuł i podtytuł wyczerpują temat. Polskie zamachy – według opisu mają być to różne zamachy, do których dochodziło na przestrzeni wieków w państwie polskim, na polskich władców i ludzi, którzy tworzyli historię Polski. Mają to być zarówno te zamachy, które łączyły naród, jak i te, które go dzieliły. Sądzę, że jeszcze kilka miesięcy temu ta książka miałaby inny podtytuł, ale jak trafnie ujął to wydawca – „W styczniu 2019 roku życie napisało tragiczny epilog tej historii. Cała Polska zamarła, patrząc na finał WOŚP na scenie w Gdańsku”.


Tytuł i autor: Duchowe życie psów, Andrew Root
Wydawnictwo: Kobiece
Opis: Jako totalna miłośniczka psów oraz po prostu ktoś, kto jest zainteresowany „psią” tematyką, nie mogłabym przejść obojętnie obok tej książki. Ma to być opowieść o tym, jak na przestrzeni wieków kształtowała się więź między psem a człowiekiem. Jestem ciekawa, co ma do zaoferowania autor, ponieważ do napisania tej książki skłoniło go odejście jego ukochanego psa oraz pytanie jego ośmioletniego syna o to, czy psy też idą do nieba.
U nas zwykło się mówić, że zwierzęta odchodzą za Tęczowy Most. Tam czeka na nich kraina wiecznie zielonej trawy, łąk i wzgórz, po których mogą do woli hasać, mają pod dostatkiem jedzenia i wody, mogą się bawić, cieszyć wolnością i być szczęśliwe. A te zwierzęta, które były za życia chore lub okaleczone, wracają tam do zdrowia i pełni sił. Lubię myśleć w ten sposób – że mój pies, z którym spędziłam dzieciństwo i który odszedł już ponad sześć lat temu, trafił właśnie do takiego miejsca i jest tam szczęśliwy, a przede wszystkim wolny od chorób, przez które odszedł. Jestem ciekawa, czy autor tej książki wspomni o tej koncepcji życia po życiu naszych czworonogów.

Tytuł i autor: Posełki. osiem pierwszych kobiet, Olga Wiechnik
Wydawnictwo: Poznańskie
Opis: Kobiety w polityce dzisiaj to już nie rzadkość, choć nadal mniejszość. Sto lat temu nie było tak łatwo zostać tytułową posełką, ale nastąpił wówczas przełom. Do Sejmu Ustawodawczego, który został utworzony po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1919 roku weszło 442 mężczyzn i 8 kobiet. Dzisiaj są zapomniane, nie mówi się o nich, nie nazywa ulic ich nazwiskami, nie stawia pomników. Pełną listę posłów na Sejm Ustawodawczy 1919-1922 znajdziecie tutaj, z wszystkich wypisanych tam kobiet znam tylko Zofię Moraczewską, i to też niestety głównie dlatego, że była żoną Jędrzeja Moraczewskiego, premiera tuż po odzyskaniu niepodległości. Myślę więc, że takie książki jak ta są niezbędne i warto je czytać. A nawet trzeba! ;)

Tytuł i autor: Wyższa lojalność, James Comey
Wydawnictwo: Insignis
Opis: Książka autorstwa byłego dyrektora FBI, mianowanego w 2013 roku na to stanowisko przez Baracka Obamę i ostatecznie zdymisjonowanego w 2017 przez Donalda Trumpa. Przez ponad dwadzieścia lat piastował też różne stanowiska w strukturach władzy Stanów Zjednoczonych. Będzie o polityce, o sprawowaniu władzy, o etyce, patriotyzmie oraz o wartościach, którymi powinny się kierować osoby na najwyższych stanowiskach państwa. Trzeba mieć na uwadze jedno – to książka napisana przez osobę, która jest przeciwna obecnemu prezydentowi USA. James Comey mówi o tym wszystkim z własnego punktu widzenia.


Kryminał, thriller, sensacja

Tytuł i autor: Tak cię straciłam, Jenny Blackhurst
Wydawnictwo: Albatros
Opis: Susan wychodzi ze szpitala psychiatrycznego, w którym spędziła trzy lata, z nową tożsamością, od teraz ma na imię Emma. Trafiła tam po tym, jak zabiła swojego synka. Mówią jej tak wszyscy, policjanci, bliscy, lekarze, ale Emma niczego nie pamięta i musi im uwierzyć na słowo. Zaczyna podejrzewać, że wszyscy kłamią, ona została wrobiona w tę zbrodnię, a jej synek, Dylan, żyje.
Jest to debiutancka książka Jenny Blackhurst, chwalona przez taką autorkę jak Alex Marwood. Zarys fabularny zdecydowanie intryguje, ja jestem już kupiona!



Literatura piękna

Tytuł i autor: Mam na imię jutro, Damian Dibben
Wydawnictwo: Albatros
Opis: Dwa pierwsze zdania z opisy wydawcy powinny wystarczyć za całość: „Ten, kto decyduje się na posiadanie psów, straci ich wiele w swoim życiu. Ja byłem psem, który stracił wielu ludzi”. Opowiedziana oczami 217-letniego psa o imieniu Jutro historia tak naprawdę ludzkości. Liczący ponad dwa wieki Jutro szuka swojego pana, który uczynił go nieśmiertelnym. Przemierza pola bitew i królewskie dwory, napotykając różne niebezpieczeństwa i malując portret ludzkości na przestrzeni wieków. Wydawca zapowiada historię o odwadze, miłości, nadziei i nierozerwalnych więzach, a ja spodziewam się, że nie raz ta książka wywoła w nas wzruszenie.


11 kwietnia

Tytuł i autor: Złota klatka, Camilla Läckberg
Wydawnictwo: Czarna Owca
Opis: Faye ma idealne życie, wspaniałego męża i ukochaną córkę, mieszka w luksusowym apartamencie w najlepszej dzielnicy Sztokholmu. Ale to tylko pozory. W rzeczywistości ciągle desperacko próbuje zadowolić swojego męża, Jacka. Coraz częściej czuje się jak zamknięta w złotej klatce. Ma wrażenie, że poświęciła siebie oraz swoje ambicje dla mężczyzny, który coraz bardziej się od niej oddala. Kiedy Jack i ich córka Julienne nie wracają z rejsu łodzią, a policja odnajduje w ich mieszkaniu kałużę krwi, podejrzenie pada na Jacka. Co ukrywa? Czy zabił własną córkę?
Nowa seria Camilli Läckberg to okazja, żeby wreszcie być na bieżąco. Niestety z jej poprzedniej serii przeczytałam tylko dwa tomy, ale nadal mam nadzieję, że kiedyś to narobię.


23 kwietnia

Tytuł i autor: Toksycznść, Jarosław Czechowicz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Opis: Opowieść o tym, jak kobieta popada w alkoholizm, kiedy traci matkę, nie radzi sobie z nienawiścią do ojca i nie potrafi udźwignąć roli samotnej rodzicielki. Alkohol jest łatwą drogą do zapomnienia, do znieczulenia. Wśród tego są też jej dzieci.
Myślę, że może to być trudna, ale i przejmująca opowieść. Tematyka i problematyka są niewątpliwie ważne i warto o nich czytać, ponieważ alkoholizm niestety nie jest w dzisiejszych czasach rzadki.




24 kwietnia

Tytuł i autor: Trauma, Max Czornyj
Wydawnictwo: Filia
Opis: Czwarty tom z serii z komisarzem Erykiem Deryłą, który ściga zwyrodniałego seryjnego zabójcę nazywanego Cztery Iksem. Trzecia część skończyła się dość niejednoznacznie, więc jestem ciekawa, co też Max Czornyj zaplanował na kolejną, chociaż przyznać muszę, że z każdym kolejnym tomem mój entuzjazm opada. A po pierwszej części był naprawdę duży. Teraz wydaje się, że Deryło będzie miał do rozwikłania nową sprawę, a złolem będzie ktoś nazywany Mistrzem Gry. Opis sugeruje kolejną makabryczną rozgrywkę i kolejnego brutalnego zwyrola grasującego po Lublinie. A ja zastanawiam się, czy będzie coś jeszcze o Cztery Iksie, bo szczerze mówiąc... zabijcie mnie, ale czy ta sprawa już jest zamknięta? Wydarzenia trzeciego tomu jakoś zatarły mi się w pamięci... Maxa Czornyja czyta się szybko, ale szybko też ulatuje z pamięci. Jestem zdania, że jest dużo więcej dużo lepszych autorów kryminałów w Polsce. (Chociaż po przeczytaniu pierwszego tomu naprawdę nie sądziłam, że będę miała takie zdanie).

Tytuł i autor: Moje przyjaciółki z Ravensbrück, Magda Knedler
Wydawnictwo: MANDO
Opis: Nazwisko Knedler nie jest mi nieznane, ale twórczość tej nigdy mnie nie zainteresowała, aż do tej pory. Tytuł mówi sam za siebie, będzie to opowieść o losach kilku kobiet w obozie koncenteracyjnym Ravensbrück, a konkretniej o czterech: Marii, Sabinie, Bente i Heldze. Co więcej, cała książka inspirowana jest świadectwami byłych więźniarek, zawiera też wiersze poetki Grażyny Chrostowskiej, która została rozstrzelana w Ravensbrück w 1942 roku. Jeśli interesuje Was tematyka II wojny światowej, to myślę, że ta książka jest warta uwagi.


Tytuł i autor: Po dobrej stronie, Spencer Quinn
Wydawnictwo: Insignis
Opis: LeAnne Hogan to weteranka wojny w Afganistanie. Powraca do kraju okaleczona zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Głębokie blizny na połowie twarzy są świadectwem tego, że nieomal zginęła, choć sama z trudem przypomina sobie szczegóły. Czuje, że niepowodzenie operacji wojskowej to jej wina, ale nikt nie chce powiedzieć jej tego wprost. Załamana śmiercią przyjaciółki, z którą dzieliła szpitalny pokój, LeAnne wyrusza w podróż po kraju. Świat wydaje jej się groźnym miejscem, a mierzyć będzie się z nim w towarzystwie bezpańskiego psa, który sam wybiera ją na swoja opiekunkę. 
Tam gdzie cokolwiek o psach, tam i ja, choć pies nie jest tutaj głównym tematem. Tym mają być niebezpieczne poszukiwania zaginionej dziewczynki oraz mierzenie się z własną przeszłością naznaczoną traumą. (Okładka na razie zagraniczna, polskiej jeszcze brak). 


I to by było na tyle. Zainteresowała Was któraś z tych książek? A może czekacie na jeszcze jakąś inną?
Recenzja jednej z tutaj przedstawionych jest już na blogu, pojawi się także recnzja dwóch innych, ale na razie cii... :)
Nie zapomnijcie zajrzeć na mojego Instagrama, gdzie od dzisiaj wieczorem przez 24 godziny będziecie mogli zagłosować na książkę z powyższych nowości, którą zrecenzuję dla Was tutaj, na blogu. :)

5 komentarzy:

  1. Wpadło mi w oko kilka książek, niestety w kwietniu będę miała mniej czasu na czytanie :/

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka Lackberg zdecydowanie mnie zainteresowała. :D

    Jools and her books

    OdpowiedzUsuń
  3. Wszystkie książki wydają się bardzo ciekawe :)

    OdpowiedzUsuń
  4. SUper zapowiedzi! Jest w czym wybierać :) Pozdrawiam, Eli https://czytamytu.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  5. O większości słyszałam. ,,Inkub'' ma wiele pozytywnych recenzji. Zaciekawiłam mnie książka ,,Polskie zamachy''.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń