2 września 2019

#183 Zapowiedzi wydawnicze na wrzesień 2019


Wydawnictwa postanowiły chyba osłodzić nam koniec wakacji i zbliżający się koniec lata, serwując wiele naprawdę dobrze zapowiadających się książek. W dzisiejszym subiektywnym zestawieniu wrześniowych premier znajdziecie 11 tytułów. O kilku z nich na pewno przeczytacie wkrótce na blogu. Nie zapomnijcie też, że wieczorem na NieFikcyjnym Instagramie odbędzie się głosowanie, w którym wybierzecie mi jedną z pozostałych nowości, a ja wkrótce ją dla Was zrecenzuję. :)


Okładki pochodzą z lubimyczytac.pl.

2 września

Tytuł i autor: Wściekła pogoda. Jak mszczą się zmiany klimatu, kiedy są ignorowane, Otto Friederike
Wydawnictwo: Otwarte
Opis: Książka na czasie jak żadna inna. Pogoda zmienia się na naszych oczach, z roku na rok. Mamy coraz większe i coraz dłużej trwające susze, coraz większe upały, które przychodzą falami, z drugiej strony coraz częstsze powodzie i trąby powietrzne w miejscach, w których nie występowały. Autorka jest cenioną niemiecką fizyczką, więc z pewnością wie, o czym pisze, swoje analizy opiera na innowacyjnych badaniach. W tej książce wyjaśnia, za które zmiany klimatu odpowiada ludzkość, a które i tak miałyby miejsce, a przede wszystkim – co się stanie, jeśli je zignorujemy.


4 września

Tytuł i autor: Był sobie pies 2, W. Bruce Cameron
Wydawnictwo: Kobiece
Opis: Najgłośniejsza psia książka ostatnich lat, czyli Był sobie pies, zyskuje sequel. Powraca Bailey, choć oczywiście, jak to w pierwszej części, pod postacią innego psa. Ma kolejną misję do spełnienia. Clarity June wraz z matką opuszcza babcię i jej psa, aby zamieszkać w wielkim mieście. Wiele lat później Bailey w nowym wcieleniu spotyka dorosłą już Clarity. Bailey musi strzec swojej dziewczynki i pomóc spełnić jej marzenia oraz odnaleźć prawdziwą miłość. Nawet jeśli czasami przyjdzie im się rozstać, ostatecznie Bailey powróci jako inny psi przyjaciel. Wkrótce także film w kinach, kto się wybierze? :)



Tytuł i autor: Kolory zła. Czerwień, Małgorzata Oliwia Sobczak
Wydawnictwo: W.A.B.
Opis: Nowe kobiece nazwisko w świecie polskiej literatury kryminalnej. Małgorzata Oliwia Sobczak zaprasza do Trójmiasta. W połowie lat 90. w Sopocie ginie dziewczyna, a jej ciało zostaje bardzo okaleczone przez sprawcę zbrodni. Osiemnaście lat później Trójmiastem wstrząsa informacja o bliźniaczo podobnej sprawie. Zająć ma się nią prokurator Bilski, chociaż ta sprawa może okazać się dla niego zbyt osobista. Książka zdobyła już sporo dobrych opinii, więc zapowiada się na naprawdę dobry polski kryminał. Oby tak było!


Tytuł i autor: Czarni, Paweł Reszka
Wydawnictwo: Czerwone i Czarne
Opis: Tego autora możecie znać z książek o środowisku polskich lekarzy oraz ratowników medycznych. Tym razem Paweł Reszka opisuje środowisko polskich księży. Jakie tajemnice skrywa to środowisko i co sprawia, że księża popadają w patologie i prowadzą niemoralne życie? Dla niektórych może być nieco kontrowersyjnie, bowiem autor przywdział sutannę, aby sprawdzić, jakie reakcje wywołuje ona w czasach niekoniecznie dobrych dla Kościoła. 




11 września

Tytuł i autor: Instytut, Stephen King
Wydawnictwo: Albatros
Opis: Stephen King. Tak powinien brzmieć opis, bo mnie bardziej nie trzeba zachęcać. :) Jednak dla tych bardziej opornych...
W lasach stanu Maine znajduje się obiekt, w którym przetrzymuje się uprowadzone dzieci ze Stanów Zjednoczonych. Poddawane są testom wykorzystującym ich dary, takie jak telepatia czy telekineza. Ostatnim rekrutem jest ponadprzeciętnie mądry Luke Ellis. Daleko od Instytutu, w małym miasteczku w Południowej Karolinie, były gliniarz pomaga szeryfowi w patrolowaniu ulic. Wkrótce jednak przyjdzie mu się zmierzyć z największą sprawą w jego karierze.
I tyle wystarczy. Opis idzie jeszcze dalej w fabułę, ale może poprzestańmy na tym. (Bo wydawca nieco przesadził z długością opisu).


Tytuł i autor: Brud, David Vann
Wydawnictwo: Pauza
Opis: Czytałam pierwszą wydaną w Polsce książkę Davida Vanna, która była zbiorem minipowieści i opowiadań. W recenzji pisałam, że wolałabym przeczytać powieść spod jego pióra, no i mam. Więc jestem zaciekawiona. Dwudziestodwuletni Galen mieszka z matką w starej rezydencji w Kalifornii. Nie zna ojca, jego przemocowy dziadek zmarł, a babcia traci pamięć. Żadne nie pracuje, utrzymują się z majątku, na który czyhają siostra matki i jej córka. Kiedy w piątkę wyruszają na kilka dni wspólnego odpoczynku, głęboko skrywane emocje znajdują w końcu swoje ujście.
Jak dla mnie opis nie brzmi pasjonująco, ale Galen ma być ponoć niestabilny emocjonalnie i powoli osuwać się w szaleństwo, a to już coś obiecuje. Więc zobaczymy.


18 września

Tytuł i autor: Dziewczyny sprawiedliwe. Polki, które ratowały Żydów, Anna Herbich
Wydawnictwo: Znak
Opis: Kolejna książka autorki, którą moim zdaniem trzeba znać. Przeprowadza ona rozmowy z kobietami, które były świadkami przełomowych momentów w historii. Były już zsyłki na Syberię, rzeż na Wołyniu, Powstanie Warszawskie i działalność w „Solidarności”, teraz będzie o Polkach, które ratowały Żydów podczas II wojny światowej.




Tytuł i autor: Jasność, Maja Wolny
Wydawnictwo: MANDO
Opis: Polskie postapo napisane przez kobietę? Zapowiada się ciekawie. W brytyjskim miasteczku Bethlem dochodzi do wybuchu elektrowni jądrowej. Znany do tej pory porządek świata przestaje mieć znaczenie, wprowadzony zostaje nowy reżim. Roma Wilk ocalała z katastrofy i jak większość kobiet podobnych do niej trafia do miejsca, które przypomina obóz i szpital psychiatryczny. Codziennie wkłada uniform i łyka tabletki na chorobę popromienną. Jednak jej zachowanie wzbudza niepokój lekarzy. Czy kobieta cierpi na syndrom końca świata? A może ktoś inny żongluje prawdą…


Tytuł i autor: Amytiville Horror, Jay Anson
Wydawnictwo: Vesper
Opis: Kolejna klasyka grozy po raz pierwszy w Polsce dzięki wydawnictwu Vesper. Motyw nawiedzonego domu został przerobiony na milion sposobów, a wszystko bierze swój początek w historii rodziny Lutzów, która okazyjnie kupiła willę na Long Island... i szybko pożałowała decyzji. Spędzili tam tylko dwadzieścia osiem dni, ale ten okres zapisał się w ich pamięci jako istny koszmar. Wcześniejszy lokator zamordował tam całą swoją rodzinę, o czym Lutzowie wiedzieli, nie byli jednak przygotowani na coraz bardziej niepokojące zjawiska, jakie miały ponoć miejsce w ich domu. O książce już wkrótce przeczytacie na Bohaterze Fikcyjnym.


Tytuł i autor: Opowiem ci o zbrodni 2
Wydawnictwo: Kompania Mediowa
Opis: Pamiętacie Opowiem ci o zbrodni? Kilkoro znanych autorów powieści kryminalnych zmierzyło się z prawdziwymi zbrodniami i opierając się na dokumentach o nich, napisało na poły reportaże, a na poły opowiadania. W drugiej odsłonie tej publikacji pojawią się nowi autorzy i oczywiście nowe sprawy, które niegdyś wstrząsnęły Polską. Już wkrótce na blogu.






25 września

Tytuł i autor: Ostatni seans filmowy, Larry McMurtry
Wydawnictwo: Vesper
Opis: Wznowienie powieści McMurtry'ego, którego możecie znać także z Na południe od Brazos. Książka, na podstawie której powstał głośny film Petera Bogdanovicha. Akcja powieści rozgrywa się pod koniec lat 50. XX wieku w niewielkim miasteczku Thalia w Teksasie. Jack Duane i Sonny wkraczają w dorosłość, odkrywając mroczne tajemnice seksu i skomplikowane arkana miłości. Jest to opowieść o dorastaniu, poszukiwaniu szczęścia i utracie złudzeń.

2 komentarze:

  1. Pokrył się nam tylko jeden tytuł - ostatni :)
    Przy okazji zapowiedzi na wrzesień zastanawiałem się nad takim układem jak Ty masz, czyli datami, a nie wydawnictwami i chyba jednak w przyszłym miesiącu też tak zrobię jak zrobiłaś :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiesz, to zależy, jak kto lubi, dla mnie daty są bardziej czytelne i w sumie ważniejsze od wydawnictwa (no sorry xD).
      Jutro chyba ten ostatni tytuł do mnie przyjdzie, razem z "Amityville horror", zawsze nie mogę się doczekać tych nowości od Vesperu. :>

      Usuń