23 lipca 2015

#9 Fuzja ocenialni Wspólnymi Siłami poszukuje chętnych do współpracy!

Jak być może co bardziej spostrzegawczy z Was zauważyli, od paru miesięcy w prawej kolumnie znajduje się baner ocenialni z dopiskiem „Bohaterka Realna ocenia”. I właśnie to jest powodem dzisiejszego postu. :)


Krótko na temat historii bloga:
Wspólnymi Siłami to fuzja czterech ocenialni, które funkcjonowały w blogosferze od dawna: Niebieskim Piórem, Oceny Opowiadań, Ostrze Krytyki oraz Shiibuya. Ekipy tych czterech blogów postanowiły połączyć siły i tak oto 21 marca 2015 roku oficjalnie otworzyły zupełnie nową ocenialnię – Wspólnymi Siłami. Blogi, które znajdowały się na nich w kolejkach, zostały przeniesione, uporządkowane i w dużej części już ocenione na nowym blogu.
Ja sama dołączyłam do ekipy 12 maja 2015 roku. Byłam oceniającą na dwóch ocenialniach, które dołączyły do nowego projektu – Oceny Opowiadań i Shiibuya.

Aby dalej brnąć naprzód i nie poddawać się regresowi, potrzebne jest nam wsparcie. Nasza załoga składa się na razie z dwunastu oceniających, jednak sprawy osobiste pozwalają jedynie połowie z nas aktywnie uczestniczyć w życiu ocenialni. Jak na razie próbujemy wygrzebać się z przepełnionych kolejek. Zgłoszenia są z tego powodu zamknięte, ale zależy nam na tym, aby je jak najszybciej otworzyć i dać ocenialni szansę zaistnieć już na sto procent w blogosferze.

JESTEŚMY OTWARTE NA STAŻYSTÓW! 
POSZUKUJEMY NOWYCH OCENIAJĄCYCH! 

Jakie warunki musisz spełnić, aby zostać oceniającym?
 1. Przede wszystkim musisz mieć dużo chęci do działania. Słomiany zapał nie wchodzi w grę. Potrzebujemy osób, które zostaną z nami na dłużej i nie zrezygnują po jednej czy dwóch ocenach.
 2. Wymagana jest także znajomość języka polskiego – w końcu blogi są sprawdzane także pod względem poprawności, a i oceniający wypada o wiele lepiej, jeśli nie robi non stop błędów (spokojnie, nieomylnym być nie trzeba, w końcu potknięcia zdarzają się każdemu). A więc: interpunkcja, ortografia, frazeologia, składnia etc. – wszystko to trzeba mieć opanowane.
 3. Pożądana jest umiejętność zauważania błędów i doradzania co do ich wyeliminowania w elementach składowych opowiadań – tj. w kreacji świata, bohaterów, prowadzenia narracji, dialogów, konstruowania fabuły itd. 
 4. Cechami mile widzianymi u potencjalnych oceniających są sumienność i poczucie obowiązku. Oczywiście, ocenianie ma nam sprawiać przyjemność (nie zapominajmy o tym!), a nie być smutnym obowiązkiem, jednak należy pamiętać o tym, że ktoś inny (autor bloga) na nas liczy. 
 5. Jeśli spełniasz wszystkie powyższe warunki, wystarczy tylko napisać do nas maila. Wszelkie informacje można znaleźć na blogu w zakładce O nas.

Jakie będziesz miał korzyści?
 1. Co prawda nie płacimy nikomu za pisanie ocen, jednak mimo tego płyną z owego pisania korzyści. Jak choćby samodoskonalenie się. Każda ocena przyczynia się do polepszania naszych umiejętności pisarskich. Zarówno pod względem merytorycznym, jak i pod względem błędów (osoby z ekipy oraz osoby „z zewnątrz” pomagają nam w ich dostrzeżeniu). 
 2. Ktoś inny będzie mógł skorzystać z Twoich rad, a także dowiedzieć się, jak postrzegany jest jego blog. Poczucie satysfakcji gwarantowane.
 3. Warto też zaznaczyć, że w naszej ekipie panuje wyjątkowo dobra atmosfera. Wszystkie się ze sobą „znamy” (internetowo), regularnie kontaktujemy w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu (ściśle tajne/poufne), rozmawiamy nie tylko o blogowaniu, doradzamy i sprawdzamy sobie nawzajem oceny. Jeżeli więc ktokolwiek ma jakiś problem, może liczyć na pomoc. Jesteśmy drużyną w prawdziwym tego słowa znaczeniu.

  Parę słów na temat oceniania
 1. Ocenialnia Wspólnymi Siłami nie narzuca sposobu oceniania. Możesz oceniać szablonowo lub nieszablonowo, ocenić wybrane notki lub wszystkie. Ważne, abyś w wybrany przez siebie sposób jak najbardziej sprawiedliwie ocenił bloga.
 2. Nie narzucamy także kryteriów ani punktacji. To Ty sam możesz to ustalić. Aby oceny były w miarę sprawiedliwe i porównywalne do siebie, zadbałyśmy o ogólny procentowy system oceniania, co oznacza że, mimo różnicy w kryteriach i punktacji, u każdej z nas dana ocena zaczyna się od tego samego progu procentowego. Można go zobaczyć w zakładce Regulamin.


Warto także dodać, że Wspólnymi Siłami stanie się niedługo czymś więcej niż tylko ocenialnią. W planach mamy stworzenie cyklu artykułów, które pomagałyby autorom blogów w wielu różnych aspektach – od poprawnego zapisu dialogów, przez zapoznanie się z interpunkcją, aż po tworzenie interesujących bohaterów. Ponadto mamy zamiar ułatwić autorom kontakt z nami, tworząc fanpage ocenialni na Facebooku.

Mam nadzieję, że uda mi się kogoś zachęcić. Zapraszam do zgłaszania się na staż i próbowania swoich sił.


2 komentarze:

 1. Ja tak tylko od siebie dodam dla zainteresowanych (jako osoba, która tam właśnie została oceniona), że polecam odwiedzenia strony każdemu miłośnikowi blogowania i być może wypróbowania też swoich sił w ocenianiu, bo to fajna sprawa ;)
  A Tobie, Bohaterko Realna, chciałam podziękować za nominację do Liebster Award. Na Twoje pytania z chęcią wkrótce odpowiem ;)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń